Informatyk – zarobki, opinie i komentarze.

Informatycy to zazwyczaj osoby ze specjalnością informatyczną, które kończą się na uczelniach nauk stosowanych. Fakt, że sam tytuł magistra informatyki nie czyni nikogo prawdziwym specjalistą. Dlatego specjaliści IT to prawdziwi pasjonaci, którzy od najmłodszych lat interesują się komputerami, programami i wszystkim, co z nimi związane. W ten sposób pracę w zawodzie IT mogą znaleźć nawet samouki bez dyplomu i naprawdę doskonałe umiejętności.

Jak działa specjalista IT?

Informatyk to nie ktoś, kto naprawia komputery, ale ktoś, kto zajmuje się wszystkim, co określa istotę programów komputerowych. Nie oznacza to jednak, że nie wiedzą, jak naprawić sprzęt. Zajmuje się wszystkimi technologiami komputerowymi, które usprawniają funkcjonowanie człowieka na świecie poprzez przetwarzanie informacji komputerowych. Informatycy są poszukiwani praktycznie w każdej firmie, która jest w miarę skomputeryzowana. Są ekspertami w naprawianiu wszystkich błędów oprogramowania, a czasem błędów technicznych w sprzęcie komputerowym. Dbasz o bezpieczeństwo danych we wszystkich firmach, dlatego jesteś bardzo popularnym zawodem i odpowiednio dobrze opłacanym. W naszym społeczeństwie zadomowił się mit informatyka – osoby odizolowanej od społeczeństwa, która żyje tylko w swoim komputerowym świecie. Jest w tym sporo prawdy, niemniej jednak taki mit jest nieco szkodliwy dla ludzi zajmujących się informatyką.

najlepszy kurs kariery IT

Początkujący informatyk zwykle zarabia około 1,5 tys. zł. Wraz z nabyciem doświadczenia i umiejętności, ich cena rośnie, może ubiegać się o wyższe stanowiska, awansować, zmieniać firmy, przy czym doświadczeni informatycy szacowani są na ok. 3-4 000 zł. Co ciekawe, w tym zawodzie trwa stały trend wzrostowy związany z ogromną informatyzacją większości firm w Polsce i na świecie, więc dobrzy specjaliści w tej dziedzinie są na wagę złota.

Ile zarabia specjalista IT?

Jak w każdej branży, dochód może się znacznie wahać i często zależy od miejsca, w którym wykonywana jest praca. Możemy się jednak zaprzyjaźnić, że osoba na stanowisku informatyka zarabia około 4000 zł miesięcznie.