Rodzaje ogrodów

Ogrody kojarzą się na najczęściej ze dokładnie zaplanowanymi zaprojektowanymi terenami, fantazyjnie przycinanymi drzewami i krzewami pomiędzy kwitnących grządek. Wszystko spoglądające z góry nad wypielęgnowanym gazonem. zgodnie z wyobrażeniem tak wyglądają typowe ogrody francuskie, wywodzące się nie z częsci Francji, ale Italii, a konkretnie okolicy pałaców i zamków dożów. Utrzymanie ich wymaga ogromnego nakładu czasu, a często i kosztów. w XVIII wieku zaczęto odchodzić od regularnych kształtów i sztuczności barokowych ogrodów francuskich, zastępując je ogrodami naturalistycznymi, w nazewnictwie zwanymi angielskimi. Moda na ogrody naturalistyczne rozwinęła się nie tylko na dużych przestrzeniach przypałacowych terenów ogrodów, ale zawitała też do przydomowych, nawet tych najmniejszych.

Ogrody naturalne – ingerencja kontrolowana

Decyzja o nabyciu własnego kawałka gruntu często dyktowana jest chęcią odpoczynku od hałasu i codziennego zabiegania. Niestety raczkujący ogrodnicy pragnący posiadać zieleń jak z katalogów, często robią pomyłki, karczując to, co zastali na miejscu i siejąc od początku. Brak wiedzy, zły dobór roślin do stanowiska i likwidacja dzikich mieszkańców działki, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych, potrafi się boleśnie zemścić. szybko okazuje się, że zamiast upragnionego, zielonego kącika działka okazuje się miejscem katorżniczej pracy, która przynosi mizerne skutki lub nie przynosi ich w ogóle. wyjściem są ogrody naturalistyczne. Podejście z miłością i szacunkiem do już istniejącej zieleni i łagodne wejście w istniejącą bioróżnorodność przynosi bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim zaoszczędzi stresów i zbędnego wysiłku. W ogródkach naturalistycznych nie ma chwastów, zatem odpada konieczność pielenia. Każdy roślinny gość za płotu jest oczekiwany. Dzikie też jest przecież piękne. zabiegi pielęgnacyjne ogranicza się do kontrolowania mocno rosnącej się zieleni roślinności tak, żeby pozostawić przestrzeń do rekreacji, zabawy dla najmłodszych, czy wybiegu dla domowych psów i kotów.

Pożyteczny gąszcz

Ogród naturalne nasadzenia to nie tylko minimum pracy i raj dla jego dzikich zwierząt. Jest przyjazny przyrodzie, daje chłód, jakiego nie dają geometryczne grządki i wystrzyżone gazony. Naturalnie zapewnia retencję i ochrania pszczoły i innych dzikich zapylaczy. Nie oznacza jednak niekontrolowanej niekontrolowanego dzikości rozrostu. W wydaniu W wersji naturalistycznym naturalnej można prowadzić ogród jadalny, łącząc funkcję z użytkową {pożyteczną. Wiele roślin znanych ze swoich właściwości dekoracyjnych można też jeść – jak popularne nasturcje. Z kolei rośliny pnące obrastające ściany budynków mogą dawać zdrowe owoce. Najbardziej popularnym przykładem są tu winorośle, ale także aktinidie. opcji jest bardzo dużo, uzależnionych od rodzaju gleby, lokalizacji i inwencji twórczej posiadacza zielonego działki. Kolejnym etapem zaawansowania sztuki ogrodniczej, przyjaznej naturze jest permakultura. Wbrew pozorom założenie ogrodu permakulturowego nie wymaga nakładu pracy większego niż przy tradycyjnych ogródkach, natomiast zyski z posiadania go są nie do nieocenione.

Permakulturowe love

Co chowa się pod enigmatycznym nazwą permakultura? mówiąc wprost – to powrót do początku. Dosłownie. We nowoczesnych aranżacjach często rosną blisko siebie rośliny z różnych kontynentów świata, o skrajnie bardzo różnych wymaganiach. Ogrodnicy tworzą dla każdej z nich warunki, żeby były w stanie rosnąć w pobliżu. W permakulturze takie pomysły są wykluczone. Tu, zamiast naginać prawa natury, toczyć z nimi ciągłą walkę, ochra niając, okrywając przed chłodem rodzaje, które go nie wytrzymują, zmieniając pH ziemi tak, żeby hodować konkretną roślinę spełniającą wymagania estetyczne ogrodnika, z naturą się współpracuje. Ogród permakulturowy permakultura to nic innego, jak ekologicznauprawa długoterminowa, gdzie ogrodnik pozwala na wykształcenie się naturalnego ekosystemu. nic się w takiej przestrzeni nie marnuje. Odpadki roślinne są kompostowane, a gotowy produkt służy za odżywkę do roślin. Woda ściekająca z wyżej położonych nasadzeń nawilża rośliny rosnące na dole. Grunt porośnięta gatunkami zadarniającymi zatrzymuje wodę i oddaje ją w postaci rosy i pary. Permakultura, to mówiąc językiem współczesnym, interaktywny system, w którym rosną gatunki z danej strefy klimatu, zasilane naturalnym obiegiem wody i pierwiastków. Do stworzenia ewentualnych rabat, czy oczek wodnych , stosuje znalezionych w okolicy gałęzi

Ogrody naturalne dają wypoczynek swoim ogrodnikom, bo przecież nie ogrodnikiem – o czym wie każdy w zgodzie z przyrodą żyjący. Jednocześnie stanowią mini enklawy, lub niemal dzikiej przyrody, niszczy ziemia łaknie tak bardzo. Wiele korzyści przy minimum nakładów. Czego chcieć więcej?