Sumak octowiec – co o Nim wiemy ?

Poniższy artykuł prezentuje kilka ciekawych informacji o sumaku octowcu, w tym rozważanie nad tym czy rzeczywiście może być on rakotwórczy.

Roślina ta zalicza się do rodziny nanerczowatych, a pochodzi z Północnej Ameryki, widywany jest również w strefie umiarkowanej. W języku potocznym nazywany jest niejednokrotnie zemstą sąsiada, z powodu tego, że ma on tendencje do rozsiewania się. I to z  bardzo efektownymi wynikami. Z jednej tylko sadzonki powstać może pokaźny busz, który rozplenić może się nie tylko w naszym ogrodzie, ale też i w ogrodzie sąsiada. A to może okazać się sprawą problematyczną i niejednokrotnie być powodem konfliktów.  Jak właściwie rozpoznać sumaka octowca.Roślina ta ma postać drzewa, przypominającego swoim wyglądem niewielką palmę. Sumak przyrasta jednak o wiele mniej niż palma, zazwyczaj osiągając wysokość 3 do 5 metrów. Cechą rozpoznawalną jaką można wskazać są gałęzie o rozłożystym charakterze z ogromną ilością liści, które to w porze wiosennej przybierają barwę zieloną, zaś jesienią zmieniają swoje kolory na pomarańczowe, czerwone czy żółte, tworząc kolorowe efekty, będące interesującą doznania wizualne. Następną swoistą cechą tej rośliny stanowią owocostany, które mają postać czerwonej wiechy, odznaczają się na tle całości, zaś kiedy już dojrzeją w porze zimowej opadają na ziemię.

Sumak octowiec – przycinanie

Jeśli chodzi o przycinacie tego drzewa, nie jest konieczne by robić to każdego roku, chyba że jako cel obierze się nadanie mu konkretnej formy poprzez przycięcie kilku gałązek. Przycinanie nie jest jednak niezbędne by rozwijał się odpowiednio i gęsto wzrastał. Jeżeli naszym celem jest prześwietlenie drzewa należy robić to wiosną lub jesienią, oraz jeśli naszym celem jest przycięcie starych gałęzi.

Sumak octowiec – odmiany

Sumak octowiec jest gatunkiem pospolitym, natomiast istniejące odmiany różnią się od niego przede wszystkim tym, że ich rozrost jest mniej gwałtowny. Niektóre osiągają większe rozmiary, różnią się kształtem liści, różne odmiany przybierają również odmienne kolory w różnych porach roku.

Sumak octowiec – cena 

Roślina ta nie należy do drogich. Cena zależna jest od preferowanej odmiany, wysokości oraz obwody sadzonki. Ze względu na inwazyjność tej rośliny wystarczy tylko jedna sadzonka do zasadzenia kilku sztuk tego krzewu.  Zwykle wachlarz cen waha się od 6 do dwudziestu złotych, jednak konkretna cena zależna jest zawsze od danej szkółki.

Czy sumak octowiec jest szkodliwy?  

Istnieją plotki jakby sumak octowiec rakotwórczy był. Istnieją źródła podające, iż liście sumaka octowca mogą być trujące, ze względu na możliwość występowania w nich szkodliwych substancji szkodliwych, szczególnie dla wrażliwych osób. Możliwe również, że znajdują się też w soku mlecznym wydzielanym przez tą roślinę. Nie ma jednak informacji jakby miał on właściwości rakotwórcze.

Sumak octowiec –  zwalczanie

Korzenie sumaka  są długie i rozłożyste,a z nich głownie wyrastają nowe pędy, stąd jego wysoka inwazyjność. Dodatkowo jego nasiona rozsiewane są z wiatrem. Sposobów na pozbycie się tej rośliny podaje się kilka.  Pierwszy to wykorzystanie różnego rodzaju herbicydów, które mają na celu niszczenie nowych, rozwijające się sadzonek. Powstałe odrosty należy usuwać, aby nie rozwijały się w kolejne krzewy. Ponadto poleca się, aby sadzić sumaka octowca w doniczce, co ma na celu zapobiegnie rozrastaniu się jego korzeni, jednak trzeba uważać, by nie uszkodzić korzeni. Sprawi to, że regenerująca się roślina zacznie puszczać nowe odrosty na korzeniach, a przez to zwiększy się ekspansja krzewu.  By pozbyć się sumaka zupełnie z ogrodu, jedyną opcją jest usunięcie krzewu wraz ze wszystkimi korzeniami.Jak się pozbyć całkowicie sumaka? Jeżeli nie chcemy już go posiadać w naszym ogrodzie, jedynym wyjściem jest usunięcie krzewu z naszego ogrodu razem, Należy mieć jednak na uwadze to,że konieczne będzie powtarzanie tego zabiegu aż do skutku.