Sześć żelaznych zasad inwestowania
Zwykle, gdy mówimy o inwestycjach, to mamy na myśli inwestycje pieniężne na rynku kapitałowym. Tego typu operacje finansowe zawsze wiąże się z ryzykiem. Niezależnie od tego, jaki instrumentu dłużny wybierzemy, musimy przede wszystkim rozumieć jego naturę i rynek, znać ryzyko i uniwersalne zasad z nim związane, które pozwala ograniczyć straty.
Spis Treści
Pierwsza zasada inwestowania to określenie horyzontu inwestycyjnego
Horyzont inwestycyjny to nic innego jak rama czasowa inwestycji. Jest to kluczowy element przy doborze instrumentów. Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy zadać, to ile czasu chcemy inwestować. Jeśli środki przeznaczone na inwestycje będą potrzebne w czasie od kilku miesięcy do 2 lat lepiej wybrać fundusze z niższym ryzykiem inwestycyjnym, takie jak fundusze obligacji. W inwestowaniu w dłuższym horyzoncie czasowym lepiej sprawdzają się fundusze akcji obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym. Im jest on dłuższy, tym większa szansa na osiągnięcie zysku lub zniwelowaniu ewentualnej starty.
Dywersyfikacja w inwestowaniu
Stara zasada mówi aby nie pakować wszystkich jajek do jednego koszyka. Fundusze inwestycyjne posiadają dywersyfikacje same w sobie ponieważ każdy z nich inwestuje w dziesiątki różnych akcji. Inwestowanie za pomocą różnych instrumentów i na wielu rynkach, które najczęściej nie są ze sobą ściśle zależne, pozwoli ograniczyć ryzyko ewentualnej starty. Strata w jednym portfelu może łatwo zostać pokryta zyskiem z równoległej inwestycji na innym rynku. Za pomocą rachunku podobieństwa, można w miarę trafnie wyliczyć procentowe rozłożenie kapitału inwestycyjnego na poszczególne portfele.
Nie inwestuj wszystkich oszczędności
Warto podejść do tematu zdrowo rozsądkowo i zainwestować tylko takie środki, których utrata nie będzie dla nas tragedią. Tego rodzaju podejście pozwoli łatwo podejmować decyzje inwestycyjne oraz spać w nocy spokojnie.
Nie panikuj podczas inwestowania
Inwestowanie i gra na giełdzie wiążą się z silnymi emocjami. Dlatego w inwestowaniu psychika jest najważniejsza. Strach, a co za tym idzie emocje z nim związane nigdy nie były i nie będą dobrym doradcą. Pod wpływem emocji inwestorzy podejmują złe decyzje. Jeśli zakupiony fundusz przynosi stratę trzeba wiedzieć iż sprzedając go w tej chwili realizujemy stratę. Dlatego czasem warto wyłączyć emocje i wstrzymać się ze sprzedażą czekając na odpowiedni moment.
Aby inwestować – kupuj tanio, sprzedawaj drogo
Podstawowa zasada inwestowania odnosząca się nie tylko do rynku kapitałowego. Każda starta danego funduszu to potencjalna okazja inwestycyjna. Należy jednak pamiętać iż w przypadku funduszy nabycie następuje z około dwudniowym opóźnieniem.
Inwestuj tylko w to, co rozumiesz
Przed zakupem danego funduszu, mieszkania, nieruchomości czy zakupem działki, warto sprawdzić w jaki sektor inwestują oraz racjonalnie ocenić sytuację danych branż. Wiedza i ocena koniunktury pozwoli Ci się utwierdzić w swojej decyzji. Nie jest to jednak takie proste przynajmniej na początku. Dlatego w momencie stawiania pierwszych kroków warto skonsultować to z doświadczonym doradcą finansowym.